Wynajem mieszkania w Belgii: co powinieneś wiedzieć

06.05.2019


Jeśli szukasz pracy w Belgii, znalezienie przyzwoitego mieszkania jest niewątpliwie jednym z najważniejszych priorytetów. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz tymczasowego rozwiązania mieszkaniowego, czy chcesz znaleźć miejsce dla siebie i swojej rodziny na dłuższy okres, oto kilka ciekawych wskazówek i zaleceń.

Wynajem w Belgii: podstawowe terminy

  • Umowa najmu: pisemna umowa między właścicielem domu a najemcą. W Belgii istnieją 3 rodzaje umów najmu w zależności od ich długości:
  • Krótkoterminowa: do maksymalnie 3 lat
  • Wynajem długoterminowy lub standardowy: ponad 9 lat
  • Długoterminowy wynajem
  • Inwentaryzacja: dokument określający stan domu lub mieszkania na początku i na końcu pobytu najemcy.  
    Kaucja: zablokowana kwota pieniędzy – często czynsz za dwa miesiące – na rachunku bankowym na nazwisko najemcy. Jego celem jest pokrycie wszelkich szkód majątkowych spowodowanych przez najemcę lub pokrycie przedterminowego rozwiązania umowy najmu. Po wyprowadzce i po zakończeniu inwentaryzacji i wyrażeniu zgody przez właściciela i najemcę, depozyt jest zwracany najemcy.

Gdzie szukać mieszkań do wynajęcia?

Znalezienie mieszkania lub domu w Belgii nie jest takie trudne, a najlepszym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań jest oczywiście internet. Dostępnych jest wiele wiarygodnych stron internetowych nieruchomości, ale w szczególności polecamy: immoweb.be, immo.vlan.be i logic-immo.be. Kapaza.be, strona z towarami używanymi, to również świetny wybór, podobnie jak grupy na Facebooku, gdzie ludzie zamieszczają swoje ogłoszenia.

Nie spędzaj jednak zbyt wiele czasu w Internecie, zanim podejmiesz decyzję o definitywnej przeprowadzce, udaj się do Belgii i odwiedzić kilka miejscowości żeby poczuć tamtejszą atmosferę. W największych miastach Belgii – Brukseli i Antwerpii – znajdziesz wiele anglojęzycznych agentów nieruchomości. Jeśli nie masz samochodu zabiorą Cię do mieszkania, które chciałbyś zobaczyć.

Czego mogę oczekiwać pod względem cen

Ponieważ ceny nieruchomości w Belgii nie są regulowane prawnie, czynsz jest swobodnie ustalany przez właściciela, a cena może się znacznie różnić w zależności od lokalizacji. Ogólnie jednak stawki czynszu w Belgii są stosunkowo niskie i porównywalne z tymi w Polsce. Belgowie wydają średnio 30% dochodu netto na zakwaterowanie.

Przeciętne mieszkanie z jedną sypialnią w Belgii będzie kosztować od 500 do 600 euro miesięcznie. Ponadto będziesz musiał zapłacić około 25 euro miesięcznie za ubezpieczenie. Media (prąd, woda, internet itp.) zazwyczaj kosztują około 100 euro miesięcznie za mieszkanie o powierzchni 85 m2.

Jakie mam prawa jako najemca?

Jako najemca w Belgii jesteś odpowiedzialny za większość napraw w mieszkaniu ale masz również większą swobodę w urządzeniu mieszkania „po swojemu”. Ponadto umowa najmu zapewnia dużo bezpieczeństwa. Na przykład wynajmujący musi dać Ci sześć miesięcy czasu na wyprowadzkę, jeśli sam chce się wprowadzić do Twojego mieszania/domu, wynająć go swojej rodzinie lub rozpocząć duże prace renowacyjne. Często właściciel musi zapłacić karę w wysokości kilkumiesięcznego czynszu za powiadomienie najemcy o konieczności wyprowadzki.

Ale tak jak w każdej umowie są dwie strony medalu. Jeśli Ty postanowisz opuścić mieszkanie w pierwszym roku obowiązywania umowy, będziesz musiał zapłacić karę składającą się z trzech miesięcy czynszu. W drugim roku będzie to czynsz za dwa miesiące i w trzecim roku, czynsz za jeden miesiąc.

Co jeśli potrzebuję miejsca na krótki czas?

W Belgii najem krótkoterminowy odnosi się do okresu wynajmu krótszego niż trzy lata, który nie jest zaliczany do pobytu wakacyjnego. Ta opcja jest idealna dla pracowników zagranicznych z krótkoterminowymi umowami lub dla tych, którzy w niedługim czasie chcą kupić dom. Umowa krótkoterminowa ma zazwyczaj ustalony czas trwania i trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Jeśli przebywasz w Belgii tylko przez kilka tygodni, lepszym pomysłem będzie wynajem mieszkania przez Airbnb.

Znalazłem miejsce, które mi się podoba. Jaki będzie mój następny krok?

Ubieganie się o mieszkanie do wynajęcia w Belgii jest dość łatwe, ponieważ rynek mieszkaniowy jest mniej konkurencyjny niż w innych krajach Europy Zachodniej. Podejmując decyzję o wynajęciu nieruchomości, musisz podać podstawowe informacje dotyczące wypłacalności finansowej, zatrudnienia i statusu rezydencji. Musisz tez przedłożyć E-kaart czyli Twoje pozwolenie na pobyt. Gdy właściciel wyrazi zgodę, zostanie sporządzona umowa najmu. Będziesz musiał podpisać trzy identyczne kopie umowy: jedną dla właściciela lub pośrednika nieruchomości, jedną dla lokalnego urzędu stanu cywilnego i jedną dla siebie.

Wszystko podpisane? Gratulujemy nowego miejsca! Teraz nadszedł czas na urządzanie nowego gniazdka.

Szukasz miejsca na pobyt podczas pracy w Belgii? Eksperci z Link2work chętnie Ci pomogą


Udostępnij na: